112 Hakkında
30 Kasım 2022

112, nerede olursanız olun normal bir telefon hattından ya da cep telefonundan arayabileceğiniz acil bir telefon numarasıdır.
Bölgenizdeki herhangi bir kişi ya da siz ciddi bir kaza geçirmişseniz, aniden hastalanmışsanız, yangın varsa ya da ambulans, polis veya itfaiye çağırmanız gereken bir durum ile karşı karşıyaysanız 112'yi aramanız gerekmektedir.
112'yi aradığınızda, İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezine ulaşırsınız.
Çağrı Karşılayacaklar Telefona Cevap Verecek ve Size Aşağıdaki Soruları Yöneltecektir:
Ne oldu?
Nerede oldu?


Sakin olmaya çalışın ve ne olduğunu açıklayın. Kim yardım istiyor ve neden yardım istiyor? Yangın veya fiziksel saldırı nedeniyle herhangi biri tehlike mi var? Kaza olması halinde: herhangi biri yaralandı mı? Kaç kişi ve nasıl şekilde?
Yardımın nereye gönderilmesi gerektiğini açık bir şekilde belirtin. Ad, adres, telefon numarası gerekirse adres tarifi.
Acil durum hizmetlerinden en iyi ve en hızlı bir şekilde faydalanılması için çağrı karşılayıcı bu bilgilere ihtiyaç duymaktadır.
Yardım yolda iken dahi çağrı karşılayıcı daha fazla bilgiye gerek duyabilir. Dolayısıyla telefonda ya da bulunduğunuz yerde kalmanız gerekmektedir.
112, herkesin arayabileceği bir acil yardım numarasıdır. Toplumun acil yardım hizmetlerini koordine edebilmek için SOS Alarmı her gün 24 saat açıktır. Ancak sadece acil bir yardım almanız gereken durumda 112 numarasını arayınız; aksi halde kaza yapan ya da tehlike altında olan ve gerçekten yardım alması gereken bir kişiyi engelleme riski bulunmaktadır.